Centrum Świadomej Terapii - http://swiadoma-terapia.pl

LECZENIE DEPRESJI I LĘKU W ŁODZI

Leczenie depresji, dlaczego jest takie ważne. Depresja i lęk to słowa które towarzyszą ludziom na co dzień, tak w potocznym języku jak i w terminologii medycznej (zaburzenie depresyjne i zaburzenie lękowe). Spróbujmy się im przyjrzeć bliżej, na początek trochę teorii:

By zdiagnozować epizod depresji, kierując się wytycznymi aktualnie obowiązującej klasyfikacji chorób ICD – 10, przez co najmniej dwa tygodnie, muszą występować, przynajmniej dwa z trzech poniższych objawów:


obniżenie nastroju

utrata zainteresowań i utrata odczuwania przyjemności

mniejsza energia lub wytrzymałość na zmęczenie


oraz dwa lub więcej objawów takich jak:


trudności w skupieniu uwagi

obniżenie samooceny

poczucie winy, poczucie bycia bezwartościowym

pesymistyczne postrzeganie przyszłych wydarzeń

myśli bądź zachowania samobójcze lub autoagresywne

bezsenność

zmniejszenie apetytu


Tyle podstaw teorii, w praktyce depresja ma tak wiele postaci jak wiele jest ludzi – każdy ją przeżywa na swój sposób. Warto na pewno zwrócić uwagę że bardzo często spotykam się w praktyce klinicznej z:


depresją maskowaną – czyli taką która ma inne (czasem wręcz przeciwstawne) objawy niż te opisane powyżej, np: dużo energii ale wiążącej się z napięciem, złością czy niepokojem, nadmierna senność, różne chorobowe objawy w ciele często dotyczące układu pokarmowego lub skóry lub takie jak bóle głowy czy kręgosłupa.

dystymią – przewlekłą depresją, trwającą nawet do kilku lat, z łagodniejszym przebiegiem niż epizod depresji opisany powyżej. Z powodu jej łagodnego przebiegu często bywa nie leczona i w konsekwencji pogarsza komfort życia.

depresją współwystępującą z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak anoreksja, bulimia, uzależnienia, schizofrenia czy zaburzenia osobowości. W wielu przypadkach będącą ich następstwem.


Wraz z depresją bardzo często występuje lęk i niepokój. Odwołując się do klasyfikacji chorób ICD – 10, można je podzielić na:


fobie – lęk występujący w specyficznych sytuacjach (np: lęk przed wystąpieniami publicznymi, przed konkretnymi przedmiotami lub zwierzętami, etc.)

napad lęku panicznego – to występujące nagle odczucie bardzo silnego strachu, z mocnymi dolegliwościami w ciele (łomotanie serca, zaburzenia widzenia, uczucie duszenia się), często interpretowane przez osobę cierpiącą na napad lęku panicznego jako zawał serca.

lęk uogólniony – gdzie niepokój jest znacznie słabszy niż w napadach lęku panicznego, ale ma charakter długoterminowy, często dotyczący obawy o bliskich, lub możliwego niepowodzenia, negatywnej oceny przez innych czy choroby.

obsesje i kompulsje – polegające na powracających niechcianych myślach i przymusie wykonywania określonych czynności (przykładem jest wielokrotne, zajmujące czasem kilka godzin na dzień, mycie rąk).


W praktyce klinicznej z lękiem spotykam się niezwykle często, zwykle towarzyszy on innym objawom, depresji, nerwicy czy zaburzeniom osobowości. Właściwie prawie każdy pacjent ma trudność z tym uczuciem, chociaż czasami nie zdaje sobie z tego sprawy.

Oczywistym jest że w pewnych sytuacjach życiowych smutek, brak energii, lęk a także niepokój, mogą się pojawić u każdego. Często jest to efekt straty kogoś lub czegoś (więcej o tym w podpunkcie reakcja na stres). To zupełnie normalna reakcja. Tak nasza psychika radzi sobie z trudnymi wydarzeniami.

Problem pojawia się wtedy gdy te reakcje bardzo zakłócają życie, odbierają sens kolejnego dnia, lub przedłużają się. Czasem samemu trudno to ocenić – wtedy niezwykle pomocna może być rozmowa z drugim człowiekiem. Jeżeli ta sytuacja dotyczy kogoś nam bliskiego to pierwsze co można zrobić to starać się nawiązać kontakt z tą osoba, rozmawiać z nią, zorientować się co się dzieje i dlaczego. Jeśli widzimy że to nie daje rezultatu, warto wybrać się do specjalisty. Często w lżejszych przypadkach wystarczy pomoc terapeuty, jeśli jednak osoba nie ma siły na psychoterapię wtedy dobrym pomysłem są leki i wizyta u psychiatry.

Należy być świadomym że leki (tak psychiatryczne, jak i mocniejsze mieszanki ziołowe) dadzą więcej energii, lepszy nastój i więcej spokoju, ale nie usuną przyczyny która wywołała depresję czy lęk. Czasem nazywam leki (i piszę to również jako lekarz) "pożyczonym czasem". To czas w którym można usunąć przyczyny depresji lub lęku. Często wiąże się to ze zmianą na przykład w postrzeganiu świata, w stanie emocjonalnym, lub w pracy czy związku. Przydatna może tu być psychoterapia lub inne formy pracy nad sobą. Jeśli nie podejmie się tego kroku czas mija i objawy depresji czy lęku mogą powrócić.Bartłomiej Janas

Świadoma Terapia Łódź - skuteczne leczenie osób z depresją